.webp)
ZLÍNSKÝ KRAJ – Tohle video rozhodně není pro slabší povahy. Zaměstnankyně kravína brutálně kope do hlavy čerstvě narozená telata, jiný muž zase telatům opakovaně sadisticky zašlapává hlavy do země. Spolek Zvířata nejíme zveřejnil otřesné záběry z 12 mléčných farem, z nichž některé jsou i u nás ve Zlínském kraji. Konkrétně farma Perná a farma v Kelči.
Podle zástupců farmy Perná, která je součástí Zemědělského obchodního družstva Lešná na Vsetínsku, stál za špatným chováním ke zvířatům jeden člověk, který nebyl zaměstnancem družstva. „Máme smlouvu o dílo s firmou, která nám zajišťuje částečně některé práce, a to na svou odpovědnost. Jsou to zaměstnanci ukrajinské národnosti. S firmou spolupracujeme déle a spolupráce byla vždy velice dobrá, “ říká předseda představenstva družstva Radim Bajar.
Daný muž, který je vidět na kamerovém záznamu, začal podle něj pít alkohol. „Promluvili jsme si s firmou, že půjde pryč, a mezitím vznikl záznam, firma ho vyměnila a když přišla kontrola z veteriny, už u nás na farmě nepracoval, “ dodává Bajar.
Družstvo se podle něj snaží ukrajinské uprchlíky zaměstnat a začlenit. Pracovníků v zemědělské výrobě je málo. „Spolupráce s nimi byla až do té kauzy velmi dobrá. I když jsme muže nezaměstnávali, stalo se to na naší farmě a vrhá to na nás špatné světlo. Je to něco, co se stávat nesmí, bylo to za hranou, nevhodné chování ke zvířatům zapříčiněné z vetší části, si myslím, požitím alkoholických nápojů, “ konstatuje předseda představenstva.
Družstvo poté zpřísnilo opatření. „Dále s firmou spolupracujeme, ale máme větší nároky. Zootechnik si to více hlídá, rozšiřujeme kamerový systém, abychom to měli sami více pod dohledem. Domluvili jsme se s jednatelem té firmy, že pokud by nastal ještě jeden problém, tak s nimi spolupráci okamžitě končíme, “ říká Bajar.
Případem špatného zacházení se zvířaty na farmě v Perné se zabývá Krajská veterinární správa Zlínského kraje. „Podnět jsme dostali už v loňském roce, 6. září., s tím, že videa byla minimálně s dvouměsíčním zpožděním. V chovu se udělala kontrola a konstatovalo se tam týrání. Momentálně probíhá námitkové řízení, “ řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád.
Informace o tom, že by někdo zvířata týral také na farmě v Kelči na Vsetínsku, podle Kamaráda krajští veterináři nemají.