Vysílací studio: 601 13 13 05
Dopravní linka: 800 511 611

VŠECHNO BUDE DOBRÝ: Skupina Jelen vydává své čtvrté řadové album!

Celý rok 2023 se nese ve znamení oslav 10 let existence skupiny. Hudebního souboru, který svými písněmi dokázal oslovit fanoušky napříč všemi generacemi. Jen během jedné dekády odehrál více než 1000 vystoupení. Hity jako Magdaléna, Jelen, Co bylo dál, Klidná jako voda, Ještě jednu noc, zlidověly. Také nové album Jelenů se nese v narozeninovém duchu. Album Všechno bude dobrý vydává 6. října Singlton. Kapela desku pokřtí a představí naživo na svém narozeninovém koncertě 2. prosince v O2 aréně.

 

Skupina si k natáčení pozvala řadu zajímavých, ale i nečekaných hostů. Přes opravdové legendy, jako jsou Jiří Pavlica a Hradišťan nebo Robert Křesťan s Druhou trávou. Přes přátelé Rybičky 48, Kateřinu Marii Tichou, až po příbuzné. Bratr frontmana Jindry Poláka nebo stálý člen skupiny Pepa Málek, který se poprvé představuje i jako autor a sólový zpěvák.

 

Už výběr interpretů vzbuzoval podezření, že se podaří namíchat tzv. pikantní jelení guláš, ale nakonec spíše vzniklo pomyslné degustační menu, kde každá píseň je unikátní a mimořádnou záležitostí.

 

Jindra Polák to komentuje takto:

„Nová deska se jmenuje „Všechno bude dobrý“. Jestli má Jelen něco jako životní filosofii, tenhle název ji vystihuje dokonale. Najdete tu dvanáct písní, každou jinou, a přece stoprocentně jelení. Na pomoc jsme si tentokrát přizvali i pár hostů, lidí, kterých si vážíme, kteří nás inspirují, jsou našimi vzory, kamarády, které jsme potkali na naší hudební cestě a se kterými jsme chtěli sdílet společnou radost z tvorby. Ať už je to Jiří Pavlica s Hradišťanem, Robert Křesťan a Druhá tráva, Rybičky 48, můj brácha Petr a spousta dalších jmen, se kterými nás spojuje naše láska k muzice ve všech jejích podobách a formách. Doufám, že si jejich poslech užijete stejně, jako jsme si my užívali jejich tvorbu. Děkujeme za těch krásných deset let a těšíme na viděnou v té další desítce. Už teď se těšíme, jaká překvapení nám přinese!

 

Skupina Jelen se už od svých začátků hlásí ke kořenům populární hudby. Ty se jí velice úspěšně podařilo přenést do současného moderního soundu kapely. O tom svědčí i úspěchy v českém rádiovém éteru. Jeleni se stali jednou z nejoblíbenějších skupin rozhlasových dramaturgů a zároveň posluchačů.

 

I na novém albu je jelení zvuk nezaměnitelný. Folk, country, irská lidová, rock, pop. Žánry namíchané tak, že současnému posluchači přijdou naprosto aktuální. To skupině umožňuje mimo jiné mimořádná instrumentální i pěvecká zdatnost všech jejich členů.

 

Jindra Polák vzpomíná:

„Když jsem na našem úplně prvním koncertě v pražském jazz klubu U staré paní poprvé řekl do mikrofonu větu „Ahoj, my jsme Jelen!“, ani ve snu by mě nenapadlo že za deset let budeme vydávat naše čtvrté autorské album a chystat zatím největší narozeninovou party v naší historii, koncert v pražské O2 areně. Původní trojice zakládajících členů se od té doby rozrostla na osmičlenné stádo a na té naší dobrodružné plavbě jsme prožili věci, o kterých se nám nesnilo ani v nejdivočejších snech. Našli jsme svůj jazyk, svoji melodii, a hlavně hromadu přátel, která naši muziku vzala za svou, chodí si ji poslechnout na koncerty a zazpívat spolu s námi. Dělíme se o energii, o radost a o emoce, které nás spojují a které, na nějaké nejhlubší úrovni, prožíváme všichni společně. Z Jelena je letos desaterák a naše jelení rodina už se dávno rozrostla za hranice samotné kapely. Je to pro nás velká čest a zodpovědnost, vážíme si toho a nebereme to jako samozřejmost.“

 

VŠECHNO BUDE DOBRÝ

tracklist

Nic není prázdnější

Meditace o samotě a marnosti, která vás přepadá na prázdném hotelovém pokoji, když se blíží hodina vlka. A taky naše pocta kořenům, od apalačských horalů až po monumentálnost Led Zeppelin a ostatních bluesrockových veteránů, kteří nám ukázali, jak překlenovat světy mezi syrovými riffy a východní mystikou. Poprvé v životě jsme měli možnost přizvat ke spolupráci smyčcový orchestr a výsledný zvuk předčil naše nejdivočejší sny.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Voda není krev

Píseň o ztracených vazbách, zlámaných větvích a přetrhaných kořenech. O věcech, na které jsme zapomněli, ale pořád je cítíme někde těsně za hranicí očních víček. O svobodě být sám sebou a jak je snadné na ni zapomenout. O hlíně.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Touha a pláč

Je o návratu a o tom, že za některé věci stojí za to bojovat.

(Ondřej Málek – basová kytara, zpěv)

 

Miluju tě (host: Jiří Pavlica & Hradišťan)

Píseň, která vypráví o odchodu milovaného člověka. Zároveň vyjadřuje naději, že lidská duše je nesmrtelná a milovaní se jednou zase sejdou. Hradišťan a Jiří Pavlica, dali písni nový rozměr. Společné nahráváni byl mimořádný umělecký i lidský zážitek.

(Martin Kasal – klávesy, housle, mandolína, zpěv)

 

Atomy (host: Kateřina Marie Tichá)

Kdybyste dali ruku pod nejsilnější elektronový mikroskop, mohli byste pozorovat prázdná místa mezi jednotlivými atomy, ze kterých se skládáte. Je to prostor, ve kterém se prolínáme s vesmírem, se všemi věcmi v něm a také jeden s druhým. Tvoříme jeden celek, a přesto člověk v příběhu téhle písně nevidí milovanou bytost, i když stojí přímo před ním. Nikdo jiný by do tohoto duetu nedokázal vnést takovou naléhavost a klidnou sílu, jako Kateřina Marie Tichá. Děkuju, Káťo!

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Je lepší se opít (host: Rybičky 48)

S klukama z Rybiček 48 se potkáváme už roky – na pódiích, benzínkách, v šatnách i barech a od začátku nám tahle parta pankáčů byla pekelně sympatická. Jejich láska k rokenrolu je odzbrojující, hrajou jako ďáblové, a i když tohle spojení může na první pohled vypadat nečekaně, těžko bychom hledali někoho, kdo by do téhle pecky dokázal dostat víc psychobilly energie, než právě tahle banda.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Na schodech do kostela

Prvotní inspirací pro tuhle skladbu je moje fotka peříčka, které jsem objevil loni během letní šňůry koncertů někde na kostelních schodech. Je to poklona našim hudebním inspiracím z let devadesátých, v čele s Leonardem Cohenem a jeho skvělým albem „Ten New Songs“.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Na špatným hrobě (host: Petr Polák)

Odjakživa jsem miloval keltskou hudbu a jakmile před lety přišla možnost, sebrali jsme s bráchou Petrem kytary a pár nejnutnějších kousků oblečení a vyrazili do Irska, poznat její domov na vlastní kůži. Hráli jsme na ulicích, přespávali na gaučích a podlahách a nasávali tu jedinečnou atmosféru všemi póry. Tahle společná píseň je naše vzpomínka na skvělé časy a pocta všem úžasným muzikantům, které jsme tam potkali.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Za tebou (zpěv: Pepa Málek)

Ta písnička je omluva mojí partnerce. Myslel jsem, že bude stačit sms, ale nestačila. Musel jsem se omluvit písní. Kluci z kapely mi řekli, že je to hodně osobní záležitost, tak ať si tu píseň i sám zazpívám…

(Pepa Málek – akordeon, zpěv)

 

Patříš sem (Robert Křesťan a Druhá tráva)

Velice mě potěšilo, když se kluci z Jelena rozhodli oslovit Roberta a Druhou Trávu jako hosty do písně Patříš sem. Protože roky, které jsem s nimi na přelomu tisíciletí strávil na koncertech a ve studiích doma, a hlavně v USA, jsou pro mě dodnes inspirací v tvorbě a základem pro vnímání hudby vůbec. Slyšet hrát dohromady dvě moje totálně srdcové kapely - Jelena a Druhou trávu bylo pro mě něco jako splněný sen, ve kterém se uzavřel pomyslný hudební kruh.

(Martin Ledvina - producent)

 

Tisíc žen

Příběh o lásce a dospívání. A taky o tom, že ne všechny dobře míněné rady jsou opravdu dobré a občas kvůli věcem, po kterých toužíme, nevidíme ty, které máme přímo před očima.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Všechno bude dobrý

Tahle píseň dala název celému albu a je to motto, které podle mě dokonale vystihuje všechno, o čem Jelen od začátku je. Samozřejmě, že občas zpíváme o smutných věcech, ale nikdy nesmí chybět naděje, vize toho, že ať momentálně věci vypadají sebevíc beznadějně, každá noc jednou skončí a zase vyjde slunce.

(Jindra Polák – frontman, zpěvák, kytarista)

 

Skupina JELEN slaví 10 let.

Jako dárek nadělila sobě i svým fanouškům skvělé album Všechno bude dobrý a mimořádný narozeninový koncert v pražské O2 aréně. Všechno nejlepší!