Vysílací studio: 601 13 13 05
Dopravní linka: 800 511 611

Skauti: „Lidé chodili celou noc a přejí nám šťastnou cestu na Ukrajinu“

Skauti: „Lidé chodili celou noc a přejí nám šťastnou cestu na Ukrajinu“
Datum: 28. 2. 2022
Autor: Klára Farníková

MALENOVICE - Desítkami spacáků, karimatek nebo konzerv s jídlem se nyní plní skautská klubovna ve Zlíně-Malenovicích. Nechystají se na tradiční dětský tábor, tentokrát vše míří na Ukrajinu. Skauti vyhlásili materiální i finanční sbírku na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem. Končí dnes v 16 hodin, věci ale budou průběžně sbírat i dál.

„Naši vedoucí jsou v kontaktu s lidmi přímo na Ukrajině, se zdravotníky, armádou. Mají od nich seznam věcí, co jsou nejvíc potřeba. Aktualizujeme ho podle toho, co nám lidé nosí. Zájemci ho najdou na naší facebookové stránce, “ řekla Hitrádiu Zlín přímo v malenovické klubovně skautka Bára.

Odkaz zde: https://www.facebook.com/SkautskeKrizoveCentrumZlin

Dnešní směnu má Bára se skautkou Dorou, která je v klubovně už od včerejšího večera. „Lidé chodili celou noc, jeden pán tu byl i o půlnoci. Docela mě překvapilo, jak moc lidí přichází, střídají se tu zhruba po pěti minutách, “ popsala Dora.

Kromě materiální pomoci uvítají skauti i finanční příspěvky na speciální vybavení. Kupovat budou například vojenské helmy. Odpoledne budou vše balit a chystat do aut na cestu na Ukrajinu. Myšlenkami je budou provázet i všichni ti, kteří přispěli. „Lidé nám tu přejí hlavně bezpečnou cestu na Ukrajinu a zpátky. A děkují nám za snahu, “ podotkla Dora.

Lidé, kteří věci do Malenovic nestihnou doručit do dnešního odpoledne, nemusejí zoufat. Můžou je nosit průběžně dál, skauti je na Ukrajinu doručí později. 

Za sbírkou stojí Skautské krizové centrum Zlín, které vzniklo spontánně na začátku Covidové epidemie. Pomáhalo například také lidem zasaženým tornádem na jižní Moravě.