Vysílací studio: 601 13 13 05
Dopravní linka: 800 511 611

Rožnov pod Radhoštěm může být nové Silicon Valley

Rožnov pod Radhoštěm může být nové Silicon Valley
Zdroj: onsemi
Datum: 20. 6. 2024
Autor: Šárka Holubcová

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Obří investice americké společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm výrazně pomůže nejen Valašsku, ale celé české ekonomice. Shodují se na tom analytici. Nejenže vzniknou pracovní místa se špičkovou kvalifikací, ale přitáhne to do regionu i další z příbuzných high-tech oborů.

Onsemi do rozšíření výroby čipů v Rožnově zainvestuje přes 40 miliard korun. „Na tuzemské poměry se tam bude vyrábět produkt s mimořádně vysokou přidanou hodnotou. Rožnov a okolí mají šanci stát se Silicon Valley střední Evropy, “ podotkl pro ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

I další analytici se shodují, že přínosem investice není jen její mimořádná výše, ale především to, že do Česka přináší výrobu s vysokou přidanou hodnotou. A že to může být inspirace pro další technologické firmy ze zahraničí.

Investice do rozšíření výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm je podle premiéra Petra Fialy pro ČR největší v moderní historii. Onsemi ještě bude jednat s vládou o balíčku investičních pobídek, které poté musí potvrdit Evropská komise. Rožnov považuje rozšíření výroby za mimořádnou příležitost, chystá zvýšení kapacity škol a školek, přibudou byty.

Onsemi nyní vyrábí v Rožnově deset milionů čipů denně, podle Fialy by se produkce měla zvednout o stovky procent. Od investice očekává premiér i pozitivní dopad na pracovní trh. V samotném závodu onsemi v Rožnově se podle něj počet pracovních míst zvýší zhruba na 3000 ze současných 1700.