Vysílací studio: 601 13 13 05
Dopravní linka: 800 511 611

Lidé z Kvítkovic bojují o bezplatný obchvat

Lidé z Kvítkovic bojují o bezplatný obchvat
Datum: 21. 2. 2022
Autor: Redakce Hitrádia

OTROKOVICE (21. 02. 2022)– Už připravují petici, a dokonce začínají uvažovat i o blokování dopravy. Obyvatelé otrokovické části Kvítkovice chtějí zatlačit na ministerstvo dopravy, aby zrušilo zpoplatnění jihovýchodního obchvatu města. Kvůli tomu se totiž tisíce aut zase vrátily na původní trasu právě přes Kvítkovice.

Když se nový úsek dálnice D55 připravoval, slyšeli obyvatelé plno slibů, jak jim uleví. A na chvíli se to skutečně povedlo, jenže od nového roku je na obchvatu nutná dálniční známka. Tranzitní doprava sice využívá dálnici i po zpoplatnění, takže třeba na kvítkovické křižovatce je klidněji, jenže lidé z okolních měst a vesnic radši volí bezplatnou trasu.

„Lidé z Napajedel, Pohořelic, Žlutavy nebo Babic nebudou kupovat známku kvůli třem kilometrům. A logicky využívají tu nejkratší cestu do Malenovic a Zlína, tedy tu přes Kvítkovice. Pod okny nám denně jezdí tři tisíce aut, “ popisuje Radek Štěrba z Kvítkovic.

Nejhorší situace je podle něj na ulicích Bří Mrštíků a Bartošova. Navíc dálnice je vlastně hráz, která odřízla Kvítkovice od blízké farmy i od okolní přírody. „Není tu podchod či nadchod, doslova nás tu obchvat z jedné strany zamknul. Přitom provoz je tu, jako by tu žádná dálnice nevedla."

Se sousedy proto připravují petici pro ministerstvo dopravy. Snaží se svoje kroky taky koordinovat s městem. „Ale chceme být víc slyšet, udělat pro to něco i sami. Nejzazší možnost, která se ale už začíná rýsovat, je blokování dopravy. Potřebujeme upozornit na to, že ta situace není v pořádku, “ vysvětluje Radek Štěrba.

Bojovat za obchvat zdarma chce nadále i vedení Otrokovic. První pokusy u ministerstva ale byly marné, dopis plný argumentů nezabral. „Mimo jiné jsme zdůrazňovali, že základním smyslem dálničních obchvatů má být maximální možné odvedení silniční dopravy mimo centra. Podle našeho názoru by měla v čele zájmu stát ochrana životního prostředí i obyvatel žijících ve zdravém prostředí města, “ řekla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Ministerstvo odpovědělo ve smyslu, že obchvat odlehčil kvítkovické křižovatce o kamiony a o řidiče, pro které placení poplatku není problémem. Nicméně že další výjimky ze zpoplatnění se zavádět nebudou. „Jedná se o nesystémové a nekoncepční opatření, které obecně přispívá ke snižování spravedlivosti systému, “ tvrdí resort.

Od roku 2023 chce zavést nová pravidla výjimek, která budou pro všechna města stejná. Nezbytná bude aktivní kooperace krajů a obcí. Právě na to vedení Otrokovic spoléhá. „Máme velký zájem podílet se na všech jednáních, které by vedly k udělení výjimky pro další roky. Příslib ministerstva stanovit nové podmínky vnímáme jako příležitost a výzvu, kterou si nenecháme ujít, “ uzavřela starostka.