Vysílací studio: 601 13 13 05
Dopravní linka: 800 511 611

Bez SPZtky nezaparkujete. Zlín si zvyká na nový systém

Bez SPZtky nezaparkujete. Zlín si zvyká na nový systém
Datum: 14. 2. 2022
Autor: Redakce Hitrádia

ZLÍN (14. 02. 2022)- Obyvatelé i návštěvníci Zlína si postupně zvykají na nový parkovací systém. Už pár měsíců můžou za stání zaplatit mobilem bez toho, aby museli hledat parkovací automat. Novinka s sebou ale nese i nevýhody - kdo nemá danou aplikaci v mobilu, musí při koupi lístku ručně zadávat do parkovacího automatu SPZtku. A musely se měnit i sazebníky.

Zlín přešel na chytré parkování začátkem října. Řidič si do mobilu stáhne aplikaci MPLA a zadá do ní registrační značku auta. Pak už po zaparkování stačí v aplikaci najít zónu, na které auto stojí, vybrat délku parkování a zaplatit. Přes aplikaci také lze parkování na dálku prodloužit.

„Platba mobilem skýtá řadu výhod. Uživatelé se například nebudou muset vracet s lístkem do auta a budou mít přesný přehled o délce parkování. Dá se tak snadněji pohlídat, aby například kvůli několika minutám neplatil uživatel řádově o desítky korun více za parkování tím, že započne další parkovací hodinu, “ upřesňuje výhody nového systému jednatel Technických služeb Zlín Pavel Simkovič. 

Jenže lidé, kteří v mobilu aplikaci nemají a chtějí zaplatit běžně přes platební automat, musejí SPZ zadávat do něj. Nastavená je tak velká část zlínských automatů. „Já si upřímně svoji značku nepamatuju, takže se vždycky nakvašeně vracím k autu nebo tahám z kabelky techničák. To mi teda nepřijde jako jednodušší parkování, “ zhodnotila řidička Laura Špitcerová ze Zlína.

Podle zástupců města je zadávání registrační značky do automatu nutné, aby se ve Zlíně mohly rozvíjet další smart technologie. „Přechod na platby za pomoci zadání registrační značky je důležitý první krok pro další rozvoj logiky parkování, “ potvrzuje radní pro dopravu Michal Čížek. V budoucnu by tak například po Zlíně mohlo jezdit auto, které by skenovalo značky aut a automaticky kontrolovalo, zda je za ně zaplaceno parkovné.

Pro potřeby aplikace MPLA se taky nedávno měnily sazebníky parkování. Zároveň chtělo město zaručit, aby některé plochy nebyly přeplněné. Více řidiči platí nad tržnicí, u divadla a v Gahurově ulici. A přibyla i zcela nová placená místa - na Lešetíně nebo na náměstí T. G. Masaryka, tedy v ulici od Kongresového centra nahoru k lyžařskému svahu a v souběžné ulici dolů k Prioru. První půlhodina stojí šest korun, tři hodiny vyjdou na 12 korun. K nejdražím místům ve Zlíně stále patří frekventovaná ulice Sadová naproti divadla, kde půlhodna stojí 30 korun, hodina 60 a případná další hodina pak rovnou 84 korun.

Foto: Město Zlín