Vysílací studio: 577 007 007
Dopravní linka: 800 511 611
KELLY CLARKSON - Heartbeat Song
Playlist
KELLY CLARKSON
Heartbeat Song
Právě vysílá:
Dominik Vršanský a Kateřina Pechová
Snídaně šampionů na Hitrádiu Zlín

Voda na Zlínsku se po letech vrací do rukou obcí

Voda na Zlínsku se po letech vrací do rukou obcí

ZLÍN (26. 4. 2022) – Vypadalo to jako takový zlínský nekonečný příběh. Místo létajícího psa a císařovny ale byly v hlavní roli soudní spory a nějakou dobu i nejdražší voda v celé republice. Teď to ale vypadá, že spor o vodárenství na Zlínsku, který se táhnul dlouhé roky, konečně končí.

Kontrolu nad provozem vodáren na Zlínsku budou mít brzy znovu obce a města. Valná hromada Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín včera schválila nový provozní model. Vznikne nová společnost, kterou bude VaK řídit společně s Moravskou vodárenskou. Ta pak z podniku odejde v roce 2029, tedy o pět let dřív, než podle starého modelu. Ukončí to soudní spory.

Dosud to funguje tak, že VaK Zlín vlastní vodárenskou infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím společnosti Moravská vodárenská. VaK Zlín vlastní společně obce a města, Veolia je soukromá firma. Někteří menší akcionáři to ale kritizovali a vedlo to i k několika soudům, města Otrokovice a Fryšták zavedení modelu v roce 2004 napadla žalobami. 

„Jsem opravdu rád, že se od 1. 7. 2022 vodárenství na Zlínsku vrátí pod majetkovou kontrolu měst a obcí. Je to obrovský úspěch, kterým se ukončují mnohaleté spory. Zároveň se jasně definuje i budoucnost vodárenství na Zlínsku, neboli co se stane po roce 2029. Vše má proběhnout bez negativního vlivu na cenu vody a míry investic, čili bez zdražování a snížení investic do vodohospodářské infrastruktury, “ říká primátor Zlína Jiří Korec.

Aktuálně je cena vody ve Zlíně mezi okresními městy až na 39. místě ze 72, tj. téměř o dvě koruny pod průměrem okresních měst v republice. Průměrný člověk ze Zlínska denně spotřebuje 80 litrů vody a zaplatí za ně zhruba 7 korun.

Nová společnost nazvaná Vodárna Zlín by měla začít fungovat od 1. července.

Foto: VaK Zlín